קרן דניאלי

קרן דניאלי > פעילויות > טקס בר/בת מצווה למאה נערים ונערות מאירופה בכותל

טקס בר/בת מצווה למאה נערים ונערות מאירופה בכותל

מאה נערים ונערות מאירופה את חגיגת בר/בת המצווה שלהם בירושלים, בטקס מיוחד שנערך עבורם במערת צדקיהו ובכותל. אל הנערים והנערות הצטרפו גם אורחי כבוד, הרבנים הראשיים הג״ר יצחק יוסף והג״ר דוד לאו, ח״כ יואב בן צור, סגני ראש העיר ירושלים צביקה כהן ומשה ליאון, אנשי העסקים רמי לוי ומוטי זוננפלד, גאב״ד פריז הרב ירמיה כהן, מנכ״ל משרד הדתות עודד פלוס וראשי מרכז רבני אירופה. הנערים והנערות ממדינות רוסיה, אוקראינה, איטליה, גרמניה, הונגריה, צרפת וספרד הגיעו למסע יהודי בישראל שנמשך שבוע, כאשר שיאו של האירוע הוא טקס בר/בת מצווה שנערך במערת צדקיהו והחגיגות שנמשכו בבוקר יום המחרת בטקס עלייה לתורה בכותל המערבי.

במהלך המסע בארץ, הצעירים ביקרו באתרים, באטרקציות וגם במקומות קדושים בכל רחבי הארץ וחוו הזדמנות מיוחדת להעמיק את הקשר שלהם עם המסורת היהודית והחיים בישראל. את הנערים מלווים רבני הקהילות מערי המוצא שלהם ולאורך כל הביקור הוצמד לכל קבוצה מדריך הדובר את שפתה. החוגגים הגיעו לארץ בסיוע של אגף ׳מורשה׳ שב׳מרכז רבני אירופה׳ ובסיוע של מוטי זוננפלד ו-׳קרן דניאלי׳.

במהלך טקס הבר/בת מצווה החגיגי, נשאו דברים אורחי הכבוד באירוע ושיתפו את הנערים ואת הנערות בהתרגשות שאוחזת בכל עם קיום החגיגות כאן. דבריו המרגשים של זוננפלד הביאו את השומעים להתרגשות רבה. זוננפלד סיפר לחוגגים על דניאלי ע״ה שהייתה נערה מלאת חן וחסד, שזכתה אף היא לחגוג את בת המצווה שלה בישראל. הוא סיפר גם על מותה הטראגי בגיל 20, כאשר בתום יום התנדבות נוסף במחלקה האונקולוגית בשניידר נהרגה דניאלי בתאונת דרכים קטלנית ולזכרה הוקמה ׳קרן דניאלי׳.

זוננפלד בחר לשתף בסיפור מיוחד שאפיין את דניאלי במהלך חייה הקצרים: ״יום אחד נודע לדניאלי על בחור אחד שמאושפז במחלקה האונקולוגית. הבחור היה עולה חדש מרוסיה שבארץ נותר ללא משפחה, בודד. מחלתו הייתה קשה מאוד וסיכוייו להחלים היו קלושים. מתוך ייאוש, מאס הנער בחייו ולא רצה להמשיך לאכול ולקבל טיפול רפואי. בזכות מסירותה וטוב ליבה של דניאלי היא הצליחה לדובב אותו להמשיך בטיפול ולעודד אותו לאכול. בהמשך היה הנער מחכה עד לבואה, ורק אז היה אוכל. ברבות הימים נפטר אותו הנער ונקבר בבאר שבע. דניאלי הייתה מקפידה לנסוע עד לבאר שבע ולומר תהילים ליד קברו, שכן ידעה שאין לו עוד משפחה שתעשה זאת. כזאת הייתה דניאלי, אדם מלא בחסד. ואני קורא לכם להמשיך את חייכם מתוך זכות ומתוך חסד. אך לא פחות חשוב מכך, זכרו שהקשר שלכם עם העם בישראל חשוב מאין כמותו ובלכתכם לבתיכם המשיכו את המורשת של דניאלי, חסד וגאווה יהודית״.

קרדיט לתמונות: איציק בלניצקי