קרן דניאלי

קרן דניאלי > פעילויות > "מתנת דניאלי"

"מתנת דניאלי"

"מתנת דניאלי", האגף להשתלות כליה מורכבות בארגון "מתנת חיים".

ארגון "מתנת חיים" מעודד אנשים המעוניינים לתרום את כלייתם לשם הצלת חיים,

מדובר הוא בתרומה אלטרואיסטית – התנדבותית בלבד.

הארגון פועל ללא כל כוונות רווח. המניע היחיד של כל הנוטלים חלק במלאכה הוא הרצון והנכונות לעזור לזולת ולהציל חיי אדם.

עד כה עלה בידינו ללוות מאות השתלות מוצלחות שנעשו בארץ, וחלקם (במקרים של סיבוכים נדירים) בארצות הברית. כמו גם מספר השתלות שבוצעו בסניף שלנו בלונדון ובסניף בבריסל. עם הזמן, גבר קצב הפניות אלינו, אפשרויות ההשתלה לתושבי ישראל בחו"ל הצטמצמו מאד, והחולים מחפשים אחר פתרון אידיאלי. כיום אנו ניצבים בפני חולים רבים, חלקם בעלי משפחות, הורים המטופלים בילדים קטנים, ואחרים בעלי רקע קשה של סבל מתמשך, ואנו חסרי מענה עבורם. מלאי המתנדבים לתרומות כליה מצומצם, ואנו עושים מאמצים גדולים להחדרת המודעות הציבורית לאפשרות של תרומה מצילת חיים.

ארגון מתנת חיים שם לעצמו מטרה להנגיש בפני הציבור הרחב את המידע הרב שצבר במהלך שנים ארוכות ממקורות שונים בנושא השתלות כליה. הצעד הראשון והחשוב מכל הוא המחקרים הדנים ברמת הסיכון המינימלית לתורם, וההשלכות הצפויות מתרומת כליה.

ראשיתו של ארגון מציל חיים

הרב הבר, מייסד הארגון ומושתל כליה בעצמו, עבר בשנת 2007 תקופה קשה של טיפולי דיאליזה מתישים. באותו זמן פגש הרב במרפאת הדיאליזה את פנחס, בחור צעיר למשפחה שכולה שאיבדה את בנה הבכור בעת שירותו הצבאי. פנחס, האח הצעיר, נזקק להשתלת כליה בדחיפות, אך בהעדר תורם מתאים ובאין גוף רשמי או מסגרת שאליהם אפשר לפנות בבקשת עזרה, התעכבה השתלתו של פנחס וגופו לא עמד לו עוד. לאחר תקופה המלווה בייסורים פיזיים ונפשיים קשים שלו ושל בני משפחתו נפטר פנחס והותיר את הוריו שיח' ללא שני בנים.

הסיפור הנורא – שלצערנו כמוהו ארע יותר מדי בשנים האחרונות – המחיש את הצורך החיוני בהקמת מערכת שאליה יוכלו החולים לפנות בעת מצוקתם. כך למעשה נוסד ארגון מתנת חיים. להתארגנות החשובה הצטרפו אנשים המכירים מקרוב את סבלם של חולי כליות הזקוקים להשתלת כליה, במטרה להקל על מצוקתם באמצעות איתור תורמי כליה מן החי. וכך פועל הארגון לעידוד השגת תורמי כליה מתנדבים, והפנייתם לחולים מתאימים.

תחילה הרעיון התקבל בהססנות ובספקנות, אף אחד לא האמין שאכן, יבואו אנשים ויתרמו כליה לאנשים שאינם מכירים, אך הרב הבר לא שת ליבו לספקנים והחל במלאכת גיוס התורמים. מה שהתחיל בתרומות בודדות הפך לזרם של תורמים, חבר הביא חבר ובן משפחה הביא בן משפחה, ומצווה גררה מצווה נוספת שהביאה עוד חיים לעולם, כש 99 אחוז מן התורמים נמנים על הציבור הדתי או החרדי, ומנגד המושתלים מהווים פסיפס מייצג של כל רבדי החברה בישראל, דתיים כחילונים יהודים וערבים.

הרב ישעיהו הבר 2.jpg

הרב אברהם ישעיהו הבר ז"ל

בחודש ניסן תש"פ הלך לעולמו הרב אברהם ישעיהו הבר זצ"ל, מייסדו ומנהלו של הארגון, לאחר שנדבק בוירוס הקורונה, רבים התפללו ויחלו להחלמתו אך לדאבון לב מוקיריו הרב נפטר ביום כט בניסן תש"פ.

לנגד עיניו של הרב הבר עמדה משימה אחת ויחידה, 'לתת חיים לעוד אדם'.
הפעילות המדהימה של הרב הבר, הביאה את מדינת ישראל לפסגת רשימת ההשתלות אלטרואיסטיות,  הרב היה כאבא לכל המושתלים והתורמים, לא היה תורם או מושתל שהוא לא ביקר בבית החולים, ושמר איתם על קשר רב אחרי ההשתלה…כולם הרגישו כבני משפחה אחת, 'משפחה של חסד'.
הרב הבר לא עצר לרגע להסתכל על המפעל האדיר שהקים בליבו ועשר אצבעותיו, אלא תמיד העמיק וחשב איך לעזור לעוד משפחה ועוד חולה, וכך,  לפני למעלה משנה הקים בשותפות עם ״קרן דניאלי״ לזכר דניאלי זוננפלד ע״ה את ״מתנת דניאלי״, מחלקה בתוך הארגון שבאה לתת מענה למקרים מורכבים במיוחד וגם בתחום זה הגיע לתוצאות מדהימות.
פטירתו של המלאך המושיע היא אבידה עצומה שאין לה תמורה, אבידה לכלל המגזרים והדתות שחולקים את חייהם בארץ הזאת. העם כולו שרוי באבל כבד אחר לכתו של אחד המיוחדים שחיו עימנו, מי שלימד אתנו מה אדם בודד יכול לעשות, מה הוא חסד, כאשר אין גבול לנתינה לזולת.
העומק במפעל חייו של הרב הבר היה להפוך את הכילוי לתכלית, כליה הפכה לתקומה וחיים.
האדם שהגדיר מחדש את המושג "שלי שלך, ושלך שלך"
יהי זכרו הצרוב בליבם של כל העם ברוך