קרן דניאלי

קרן דניאלי > בתקשורת > בוגרי יחידות קרביות בצה"ל "פשטו" על הפאבלות של ריו

בוגרי יחידות קרביות בצה"ל "פשטו" על הפאבלות של ריו

עשרות משוחררים מהשירות הצבאי, שנמנו עם משלחת של עמותת "לוחמים ללא גבולות" לברזיל, עסקו בהתנדבות בהוראת חשבון ואנגלית לילדי שכונות העוני של ריו. אחד המשתתפים: "הזדמנות לעשות טוב ללא שום אינטרס"

משלחת של 25 תרמילאים, רובם בוגרי יחידות קרביות בצה"ל, פועלת בימים אלה בפאבלות של ריו דה ז'נרו בברזיל. חברי המשלחת החליטו להוסיף חלק התנדבותי ל"טיול הגדול" אחרי הצבא, ובמסגרת  עמותת "לוחמים ללא גבולות" הם עוסקים בהוראת חשבון ואנגלית לילדי שכונות העוני של ריו ובשיפוץ מוסדות קהילתיים.

אחד המתנדבים הוא ליאור טביב (25), קצין בחיל האוויר, שחברו הטוב סרן טל נחמן ז"ל, נהרג ב-2014 בעזה. השניים תכננו לטייל יחד בדרום אמריקה, וליאור החליט להצטרף למשלחת לזכרו של חברו.

בתחילה פעלו ליאור וחבריו בפאבלת קנטגאלו ובימים האחרונים הם עברו לפעול במוקד נוסף שממוקם במרכז הקהילתי של שכונת פאבונה. השכונה מוקפת פאבלות וממוקמת בפאתי ריו. מדי יום מעבירים ליאור וחברי המשלחת שיעורים במגוון נושאים לילדים בפאבלות הסמוכות ונעזרים בצעירי הקהילה היהודית כמתרגמים. כמו כן, במהלך היום משפצים המתנדבים את המרכז הקהילתי. מוקד שלישי שבו פעילה המשלחת הוא בשכונת העוני של העיר ניטרוי הסמוכה לריו.

ליאור סיפר: "את טל הכרתי במשך תשע שנים. לפני שהוא החליט לחתום עוד קבע סיכמנו שנטוס יחד כי אז זה היה יוצא שאנחנו נשתחרר באותו זמן. זה היה לפני ארבע שנים אז עוד לא הספקנו לרדת לרזולוציה של תכנון הטיול בקטן. הצטרפתי להתנדבות כי רציתי לעשות משהו משמעותי בטיול, משהו שונה, משהו בשביל טל. בעיניי, ההתנדבות היא הזדמנות לעשות טוב ללא שום אינטרס – בדיוק כמו שטל היה עושה. אני בטוח שאם היה בחיים היינו מגיעים להתנדבות הזו יחד".

סרן נחמן ז"ל נהרג לפני כארבע שנים מאש צה"ל במהלך פעילת מבצעית באזור נחל עוז בגבול רצועת עזה. לוחם מגדוד הסיור של חטיבת גולני פתח לעברו באש בשוגג במהלך פעילות שגרתית לאחר שזיהה כמחבל חייל אחר שעמד בסמוך לנחמן.

"לוחמים ללא גבולות" הוקמה ב-2014 על ידי שלושה קצינים מיחידת דובדבן אשר במהלך הטיול הגדול שלהם במזרח הרחוק נחשפו לכמות העצומה של התרמילאים הישראלים המטיילים במדינות העולם השלישי והקימו את העמותה כדי למנף תשתית זו להצגת פניה היפות של ישראל בעולם, באמצעות עשייה התנדבותית.

יו"ר העמותה הוא מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף במיל' אליעזר שקדי. כיום, התנאי היחיד להצטרפות למשלחות "לוחמים ללא גבולות" הוא התנדבות מקדימה בישראל שבמסגרתה פועלת כל משלחת במשך שלושה ימים בכפרי נוער שונים בישראל, ורק לאחריה יוצאת להתנדבות בחו"ל.

המשלחת של השנה נקראת "צוות דניאל" על שמה של דניאלי זוננפלד ז"ל – מתנדבת במסגרת שירות לאומי בסיוע לילדים חולי סרטן בבית החולים שניידר שנהרגה לפני שלוש שנים בתאונת דרכים בשובה מהתנדבות.

גילי כהן, מייסד "לוחמים ללא גבולות", אמר כי "מאז שהתחלנו את הפעילות לפני פחות מארבע שנים, זוהי כבר המשלחת ה-13. במקביל לברזיל יוצאות מדי שנה משלחות להודו, נפאל, דרום אפריקה, גואטמלה, מקסיקו, ארגנטינה ואתיופיה. מדובר בהזדמנות מצוינת עבור חיילים וחיילות משוחררים לשלב פעילות ערכית עם הטיול של אחרי הצבא, בדגש על הצגת פניה האמיתיות של ישראל בעולם".

צילומים: ליאור ספרנדאו

לינק לכתבה המקורית